برج خنك كننده برج خنك كننده .

برج خنك كننده

دبي آب در برج خنك كننده

دبي آب در برج خنك كننده به معني مقدار حجم آب در گردش در برج خنك كننده در واحد زمان كه به وسيله پمپ به جريان مي افتد مي باشد. معمولا مقدار دبي آب در برج خنك كننده با واحد ( m3/hr ) مترمكعب در ساعت يا ( gpm ) گالن بر دقيقه نشان داده مي شود. ميزان دبي آب در برج خنك كن بر اساس پارامتر هاي مختلف از جمله مقدار سطح انتقال حرارت ، ميزان دبي هوا در برج خنك كننده و يا نوع پكينگ و طراحي كولينگ تاور مشخص مي شود و در نهايت در طراحي هر برج خنك كننده يك مقدار دبي به عنوان دبي ( Nominal ) تعريف مي گردد.

بررسي مقدار دبي آب در برج خنك كننده

اشاره كرديم كه هنگام طراحي براي هر برج خنك كننده يك مقدار دبي اسمي تعريف مي گردد. در هنگام راه اندازي برج خنك كن بايد حتما دبي نزديك به دبي اسمي در برج خنك كننده به جريان بيافتد تا برج خنك كننده عملكرد مناسبي داشته باشد. اگر دبي به جريان افتاده از دبي اسمي طراحي كمتر باشد ، آب در برج خنك كننده به درستي توزيع نمي شود و در نتيجه هوا از نواحي ديگر فرار كرده و دستگاه عملكرد خود را از دست مي دهد. در صورتي كه دبي به جريان افتاده از دبي اسمي بيشتر باشد ، اين دبي بيش از اندازه فرصت تبادل جرم و حرارت ميان آب و هوا را نمي دهد و به اصطلاح برج خنك كننده را خفه مي كند ، پس حتما دبي در گردش بايد به دبي اسمي نزديك باشد.

 

در طراحي هر برج خنك كننده يك دبي اسمي طراحي مي گردد كه براي عملكرد مناسب دستگاه دبي آب در برج خنك كننده بايد نزديك به دبي اسمي طراحي شده باشد.

 

اشاره نموديم كه دبي آب تابع سطوح انتقال حرارت نيز مي باشد ، ( water loading ) با معني بار آب در واحد سطح مي باشد به اين معني كه در هر سطح مربع از پكينگ چه مقدار آب توزيع مي گردد. به طور مثال در برج خنك كننده ۴۰۰ تن مدل RF سطح انتقال حرارت با قطر ۴٫۹ متر برابر ۱۸٫۸ متر مربع است ، دبي اسمي در اين برج خنك كننده برابر ۱۴۱۰ گالن بر دقيقه يا ۳۸۵ متر مكعب در ساعت است. با تقسيم دو عدد فوق به پارامتر بار آبي مي رسيم كه اين مقدار برابر است با ۲۰ متر مكعب در ساعت در متر مربع. با بررسي مدل هاي ديگر اين طراحي به اين نتيجه مي رسيم كه مقدار بار آبي ثابت است و از جمله پارامتر هاي اصلي طراحي در اين نوع برج خنك كننده مي باشد.

دبي آب در برج خنك كننده با افزايش قدرت پمپ قابل افزايش است ، براي افزايش دبي آب بايد به اتصالات برج خنك كن نيز توجه نمود. معمولا بر اساس استاندارد مقدار سرعت آب درون اتصالات برج خنك كننده ۲٫۵ تا ۳ متر در ثانيه در نظر گرفته مي شود. براي تعيين مقدار دبي آب در برج خنك كننده به طور مثال در يك لوله ۴ اينچ مقدار سطح را در مقدار سرعت ضرب نموده به عدد ۰٫۰۲ متر مكعب در ثانيه مي رسيم كه برابر است با ۷۲ متر مكعب در ساعت يا ۳۲۰ گالن بر دقيقه كه با طراحي برج خنك كننده و مقدار اعلام شده در مشخصات فني متناسب است.

 

http://badrantahvie.com/cooling-tower-water-flow-rate/

 


برچسب: دبي آب در برج خنك كننده،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ خرداد ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۴۵:۰۵ توسط:بادران موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :