برج خنك كننده برج خنك كننده .

برج خنك كننده

مقايسه برج خنك كننده مدار بسته و مدار باز

مقايسه برج خنك كننده مدار بسته و مدار باز از جنبه هاي گوناگون قابل بررسي است كه در اين مقاله به بررسي هر كدام از آن ها مي پردازيم. مي دانيم كه تنها تفاوت برج خنك كننده مدار بسته و مدار باز اين است كه در برج خنك كننده مدار بسته ، آب سيستم از درون كوئل هايي كه درون دستگاه تعبيه شده است عبور مي كند و خنك مي شود در حاليكه به طور مستقيم با هوا تماس ندارد ولي در برج خنك كننده مدار باز ، آب در داخل برج خنك كننده و از ميان پكينگ برج خنك كننده عبور كرده و در تماس با هوا خنك مي شود.

بررسي و مقايسه برج خنك كننده مدار بسته و مدار باز

در ادامه مطلب به بررسي و مقايسه برج هاي خنك كننده مدار بسته و مدار باز از نظر قيمت ، رسوب گذاري ، مصرف آب ، مصرف انرژي و نحوه تعميرات مي پردازيم:

 

مقايسه برج خنك كننده مدار بسته و مدار باز : قيمت

قيمت برج خنك كننده مدار بسته به دليل به كار گيري كوئل هايي از جنس مس ، استنلس استيل و … بسيار بيشتر از قيمت برج خنك كننده مدار باز خواهد شد. بايد توجه نمود كه در برج خنك كننده مدار بسته هيچ كدام از تجهيزات برج خنك كننده مدار باز حذف نمي شود ولي تجهيزات ديگر از جمله كوئل و پمپ اضافه مي گردند ، به طور معمول قيمت برج خنك كننده مدار بسته در حدود سه برابر قيمت برج خنك كننده مدار باز خواهد شد.

 

مقايسه برج خنك كننده مدار بسته و مدار باز : رسوب

در برج خنك كننده مدار بسته آب نرم از سيستم وارد كوئل هاي برج خنك كننده مي شود ، در اين مسير آب با هوا هيچ گونه تماسي ندارد در نتيجه تبخيري هم در كار نيست ، بنابراين نه مقدار اين آب كم مي شود و نه املاح به آن اضافه مي شود. انتقال حرارت فقط از طريق جداره لوله و به وسيله انتقال حرارت هدايت اتفاق مي افتد. بنابراين هيچ گونه رسوب در داخل مجموعه كوئل ها و سيستم مصرف كننده نخواهيم داشت و فقط آب مدار دوم كه به روي كوئل ها پاشيده مي شود و با هوا در تماس است داراي رسوب خواهد بود. بنابراين در مقايسه برج خنك كننده مدار بسته و مدار باز مهمترين تفاوت عدم رسوب گذاري در برج خنك كننده مدار بسته است و تمام هزينه هاي اضافه مي شود كه آبي كه به سيستم براي خنك كردن مي رود فاقد رسوب باشد.

مقايسه برج خنك كننده مدار بسته و مدار باز : مصرف آب

مصرف آب در هر دو برج خنك كننده مدار باز و بسته يكسان است. توضيح بسيار ساده است : قانون بقاي انرژي. در هر دو برج خنك كننده دفع حرارت از طريق از دست دادن گرماي نهان آب و تبخير آب صورت مي گيرد. در برج خنك كننده مدار باز تبخير بروي پكينگ ها اتفاق مي افتد و در برج خنك كننده مدار بسته تبخير آب بروي كوئل ها اتفاق مي افتد. در برآيند كاري در هر دو دستگاه مقداري از آب از يك دما به دماي ديگر خنك مي شود و اين از طريق تبخير آب صورت مي پذيرد.

مقايسه برج خنك كننده مدار بسته و مدار باز : مصرف انرژي

در برج خنك كننده مدار بسته به دليل نياز به جريان انداختن آب در مسير طولاني كوئل ها به پمپ بسيار قوي تر نياز است ، همچنين در برج خنك كن مدار بسته نياز به پمپ دوم است تا آب را به روي كوئل ها بپاشد. بنابراين مصرف انرژي در برج خنك كننده مدار بسته بيشتر از مدار باز مي باشد.

 

مقايسه برج خنك كننده مدار بسته و مدار باز : تعميرات

در برج خنك كن مدار بسته به دليل وجود تجهيزات بيشتر مانند كوئل و پمپ، در طولاني مدت تعميرات بسيار مشكل تر ، پر هزينه تر و زمانبر تري خواهد بود.

 

به اين صورت نتيجه گيري مي شود كه با توجه به هزينه بسيار بالاي اوليه ، مصرف انرژي بيشتر و تعميرات مشكل تر برج خنك كن مدار بسته نسبت به برج خنك كن مدار باز ، اين نوع برج خنك كننده فقط در مواقعي بايد مورد استفاده قرار گيرد كه سيستم مصرف كننده آب خنك و تجهيزات مرتبط آن بسيار گران قيمت و نسبت به رسوب آب حساس باشند به طوريكه هزينه هاي اوليه و جاري انجام شده براي برج خنك كننده مدار بسته در مقابل آن ناچيز باشد.

http://badrantahvie.com/closed-loop-vs-open-loop-cooling-tower/

 

 

 


برچسب: مقايسه برج خنك كننده مدار بسته و مدار باز،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۲۵:۱۴ توسط:بادران موضوع:

دبي آب در برج خنك كننده

دبي آب در برج خنك كننده به معني مقدار حجم آب در گردش در برج خنك كننده در واحد زمان كه به وسيله پمپ به جريان مي افتد مي باشد. معمولا مقدار دبي آب در برج خنك كننده با واحد ( m3/hr ) مترمكعب در ساعت يا ( gpm ) گالن بر دقيقه نشان داده مي شود. ميزان دبي آب در برج خنك كن بر اساس پارامتر هاي مختلف از جمله مقدار سطح انتقال حرارت ، ميزان دبي هوا در برج خنك كننده و يا نوع پكينگ و طراحي كولينگ تاور مشخص مي شود و در نهايت در طراحي هر برج خنك كننده يك مقدار دبي به عنوان دبي ( Nominal ) تعريف مي گردد.

بررسي مقدار دبي آب در برج خنك كننده

اشاره كرديم كه هنگام طراحي براي هر برج خنك كننده يك مقدار دبي اسمي تعريف مي گردد. در هنگام راه اندازي برج خنك كن بايد حتما دبي نزديك به دبي اسمي در برج خنك كننده به جريان بيافتد تا برج خنك كننده عملكرد مناسبي داشته باشد. اگر دبي به جريان افتاده از دبي اسمي طراحي كمتر باشد ، آب در برج خنك كننده به درستي توزيع نمي شود و در نتيجه هوا از نواحي ديگر فرار كرده و دستگاه عملكرد خود را از دست مي دهد. در صورتي كه دبي به جريان افتاده از دبي اسمي بيشتر باشد ، اين دبي بيش از اندازه فرصت تبادل جرم و حرارت ميان آب و هوا را نمي دهد و به اصطلاح برج خنك كننده را خفه مي كند ، پس حتما دبي در گردش بايد به دبي اسمي نزديك باشد.

 

در طراحي هر برج خنك كننده يك دبي اسمي طراحي مي گردد كه براي عملكرد مناسب دستگاه دبي آب در برج خنك كننده بايد نزديك به دبي اسمي طراحي شده باشد.

 

اشاره نموديم كه دبي آب تابع سطوح انتقال حرارت نيز مي باشد ، ( water loading ) با معني بار آب در واحد سطح مي باشد به اين معني كه در هر سطح مربع از پكينگ چه مقدار آب توزيع مي گردد. به طور مثال در برج خنك كننده ۴۰۰ تن مدل RF سطح انتقال حرارت با قطر ۴٫۹ متر برابر ۱۸٫۸ متر مربع است ، دبي اسمي در اين برج خنك كننده برابر ۱۴۱۰ گالن بر دقيقه يا ۳۸۵ متر مكعب در ساعت است. با تقسيم دو عدد فوق به پارامتر بار آبي مي رسيم كه اين مقدار برابر است با ۲۰ متر مكعب در ساعت در متر مربع. با بررسي مدل هاي ديگر اين طراحي به اين نتيجه مي رسيم كه مقدار بار آبي ثابت است و از جمله پارامتر هاي اصلي طراحي در اين نوع برج خنك كننده مي باشد.

دبي آب در برج خنك كننده با افزايش قدرت پمپ قابل افزايش است ، براي افزايش دبي آب بايد به اتصالات برج خنك كن نيز توجه نمود. معمولا بر اساس استاندارد مقدار سرعت آب درون اتصالات برج خنك كننده ۲٫۵ تا ۳ متر در ثانيه در نظر گرفته مي شود. براي تعيين مقدار دبي آب در برج خنك كننده به طور مثال در يك لوله ۴ اينچ مقدار سطح را در مقدار سرعت ضرب نموده به عدد ۰٫۰۲ متر مكعب در ثانيه مي رسيم كه برابر است با ۷۲ متر مكعب در ساعت يا ۳۲۰ گالن بر دقيقه كه با طراحي برج خنك كننده و مقدار اعلام شده در مشخصات فني متناسب است.

 

http://badrantahvie.com/cooling-tower-water-flow-rate/

 


برچسب: دبي آب در برج خنك كننده،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ خرداد ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۴۵:۰۵ توسط:بادران موضوع:

دبي هوا در برج خنك كننده

دبي هوا در برج خنك كننده به معني مقدار هواي جابجا شده توسط پروانه برج خنك كننده در واحد زمان مي باشد ، در برج خنك كننده معمولا مقدار دبي هوا با واحد cfm ( فوت مكعب در دقيقه ) نشان داده مي شود. ميزان دبي هوا در برج خنك كننده بر اساس پارامتر هاي مختلف از جمله نسبت دبي آب به هوا ( liquid/gas ) طراحي و محاسبه مي گردد، اگر دبي هوا كم باشد برج خنك كننده عملكرد خود را از دست خواهد داد و در صورتي كه دبي بيشتر از حد طراحي باشد موجب پرتاب آب زياد و مصرف بيش از اندازه انرژي مي شود.

 

بررسي مقدار دبي هوا در برج خنك كننده

همانطور كه اشاره شد مقدار دبي هوا در برج خنك كننده وابسته به پارامتر هاي مختلف مي باشد كه به بررسي آن مي پردازيم. يكي از اين پارامتر ها نسبت دبي آب به هوا مي باشد. دبي آب در برج خنك كننده و به عبارتي بار آبي ( water loading ) نيز تابع مقدار سطوح انتقال حرارت و شرايط طراحي در نظر گرفته شده مي باشد.

 

دبي هوا در برج خنك كننده تابع روش طراحي ، هندسه دستگاه ، ميزان دبي آب و تناژ دستگاه است و توسط كارشناس محاسبه و تعيين مي گردد.

 

به طور مثال در برج هاي خنك كننده سري RF مقدار نسبت دبي آب به دبي هوا برابر ۰٫۰۰۲ طراحي شده است. يعني اگر مقدار دبي آب در برج خنك كننده ۴۰۰ تن مدل RF-400 برابر ۱۴۰۰ گالن در دقيقه يا ۳۲۰ متر مكعب در ساعت باشد بنابراين ميزان دبي هوا به طور تقريبي با استفاده از نسبت ۰٫۰۰۹ برابر ۱۵۵۵۵۵ متر مكعب در ساعت يا ۹۱۵۰۰ فوت مكعب در دقيقه خواهد بود كه مطابق عدد جدول مشخصات فني است.

بنابراين مقدار دبي هوا بر اساس روش طراحي ، سايز و هندسه دستگاه ، ميزان دبي آب و ساير پارامتر هاي اثر گذار محاسبه مي شود. حال چگونه مي توان دبي هوا را در برج خنك كننده افزايش داد؟ براي اين كار دو روش وجود دارد ، مي توان قطر پروانه را افزايش داد كه نياز به الكتروموتور قوي تر و در نتيجه افزايش دبي هوا خواهد شد و يا زاويه بليد ( پره ) را افزايش داد كه در اين صورت هم مقدار دبي هوا در برج خنك كننده افزايش مي يابد و الكتروموتور با توان بالاتر نياز است. توجه نماييد كه افزودن بر تعداد پره ها بيشتر بروي افزايش فشار استاتيكي برج خنك كننده تأثير گذار است و افزايش دبي چشمگير نخواهد داشت، جهت مطالعه بيشتر به مطلب ” فشار استاتيكي در برج خنك كننده ” و ” فن برج خنك كننده ” مراجعه فرماييد.

 

http://badrantahvie.com/cooling-tower-air-flow-rate/


برچسب: دبي هوا در برج خنك كننده،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ساعت: ۰۷:۵۵:۴۸ توسط:بادران موضوع:

برج خنك كننده جريان مركب

برج خنك كننده جريان مركب نوعي از برج خنك كننده است كه جريان هوا در آن هم به صورت طبيعي و هم به صورت مكانيكي به حركت در مي آيد. اين نوع برج خنك كننده ظاهري شبيه برج خنك كننده جريان طبيعي ولي با ارتفاع كمتر دارد و مجهز به فن مي باشد. سازه برج خنك كننده جريان مركب در حالت عادي موجب ايجاد جريان طبيعي شده و در هنگام روشن شدن فن ، جريان مكانيكي نيز به وجود خواهد آمد. هدف از طراحي اين نوع برج خنك كننده به حداقل رساندن انرژي لازم براي حركت هوا در برج خنك كن مي باشد.

ويژگي هاي برج خنك كننده جريان مركب

 

معمولا طراحي برج خنك كننده جريان مركب به صورتي است كه فقط در زمان اوج بار و يا گرماي شديد هوا ، فن ها مجبور به كار شوند. عمدتا فن ها در ناحيه ورود هوا قرار گرفته اند و به مانند برج خنك كننده جريان اجباري فن را به داخل برج خنك كننده مي دمند و هوا از بالاي برج خنك كننده خارج مي شود. ساخت و استفاده از برج خنك كننده جريان تركيبي در مصرف انرژي صرفه جويي قابل ملاحظه به دنبال دارد. در هنگام استفاده مي توان فن ها را ابتدا با دور پايين به گردش در آورد و در صورت نياز دور پروانه ها را بالا برد تا ميزان خنك كاري افزايش يابد.

 

برج خنك كننده جريان مركب هم از جريان طبيعي و از جريان مكانيكي براي به جريان درآوردن هوا استفاده مي نمايد. توجه نماييد كه برج خنك كننده جريان مركب با برج خنك كننده هيبريدي متفاوت است ، برج خنك كننده هيبريدي تركيبي از دو برج خنك كننده خشك و مرطوب مي باشد.


در صورتيكه بخواهيم جريان مكانيكي بوجود آمده در برج خنك كننده جريان مركب از نوع جريان القايي باشد ، در داخل سازه برج خنك كن به شكل كلي مدور تعداد زيادي فن استك برج خنك كننده مجهز به فن محوري قرار مي گيرد كه با القا جريان به سمت خروجي هوا موجب به وجود آمدن جريان هوا درون كولينگ تاور مي شوند. شركت بادران تهويه صنعت آمادگي دارد با توجه به نياز مشتريان محترم و با استفاده از دانش روز ، طراحي و ساخت برج خنك كننده جريان مركب در ابعاد كوچك تا بزرگ را با سازه بتني و تجهيزات مناسب به عهده بگيرد. جهت مطالعه بيشتر به مطلب ” برج خنك كننده تك جريان ” مراجعه فرماييد.

   

http://badrantahvie.com/hybrid-draft-cooling-tower/


برچسب: برج خنك كننده جريان مركب،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۳۱:۵۰ توسط:بادران موضوع:

برج خنك كننده نيروگاه

برج خنك كننده نيروگاه ، برج خنك كننده اي است كه جهت خنك سازي بخش ها، فعاليت ها و فرآيند هاي مختلف يك نيروگاه استفاده مي گردد. با توجه به نياز گسترده نيروگاه ها به آب خنك، معمولا برج خنك كننده نيروگاه داراي ظرفيت هاي بسيار بالايي مي شود. در نيروگاه ها معمولا از نوع برج هاي خنك كننده عظيم و بلند مرتبه كه سازه بتني دارند استفاده مي شود. گاه جريان دبي آب در اين برج ها حتي تا پنجاه هزار متر مكعب در ساعت و ارتفاع برج نيز تا ۱۵۰ متر مي رسد. برج خنك كننده نيروگاه به جهت حساسيت و الزامات موجود در نيروگاه، بايد در تمام طول مدت فعاليت عملكرد مطمئن و پايداري داشته باشد.

سيكل برج خنك كننده نيروگاه

 

عمده انرژي مورد نياز كشور ها از نيروگاه هاي برقي حرارتي تأمين مي گردد كه همه آن ها نياز به خنك سازي توسط برج خنك كننده نيروگاه نياز دارند. در نيروگاه هاي برقي حرارتي، آب داغ تأمين شده حاصل از گاز طبيعي، ذغال سنگ، نفت و يا انرژي هسته اي توربين ها را به حركت درمي آورد. آب داغ پس از اينكه به بخار اشباع تبديل شد حال به سمت توربين كه به ژنراتور متصل است مي رود و با استفاده از انرژي جنبشي خود آن را به حركت در مي‌آورد و پس از عبور بخار از توربين وارد كندانسور مي‌شود. در اين مرحله برج خنك كننده نيروگاه با كاهش دماي بخار آن را به آب اشباع تبديل مي نمايد. در شكل نحوه عملكرد سيكل برج خنك كننده نيروگاه را مي بينيد.

سوخت نيروگاه هاي برقي حرارتي معمولا گاز طبيعي، ذغال سنگ، نفت و يا فعاليت راكتور اتمي مي باشد كه بوسيله حرارت آن آب به بخار اشباع تبديل شده و وارد توربين شده آن را به حركت دراورده و برق توليد مي كند. حال اين بخار بايد در كندانسور شده به وسيله آب برج خنك كننده نيروگاه خنك شده و سيكل ادامه يابد.


۱. برج خنك‌ كننده نيروگاه ۲. پمپ آب سرد ۳. خطوط انتقال سه فاز ۴. ترانسفورماتور افزايش ولتاژ  ۵. ژنراتور الكتريكي ۶. توربين بخار كم فشار ۷. پمپ آب بويلر ۸. تقطير كننده سطحي ۹. توربين بخار فشار متوسط ۱۰. دريچه كنترل بخار ۱۱. توربين بخار فشار بالا ۱۲. دگازور ۱۳. گرم‌ كننده آب ۱۴. حمل‌كننده زغال سنگ ۱۵. قيف زغال‌ سنگ ۱۶. پودرساز زغال سنگ  ۱۷. سيلندر دود بويلر ۱۸. قيف خاكستر ۱۹. سوپر هيتر ۲۰. پمپ هوا ۲۱. پس‌ گرم‌ كن ۲۲. سوپاپ هواي احتراق ۲۳. پيش‌ گرم‌ كن مقدماتي ۲۴. پيش‌ گرم‌ كن هوا ۲۵. ته‌ نشين‌ كننده الكترواستاتيكي ۲۶. پمپ هوا ۲۷. دودكش

 

از انواع برج هاي خنك كننده با ارتفاع بلند و جريان طبيعي مي توان به ” برج خنك كننده جريان طبيعي ” و ” برج خنك كننده نيروگاه ” اشاره كرد.

 

در اين مطلب به برج خنك كننده نيروگاه اشاره شد كه يكي از مهمترين كاربرد هاي برج خنك كننده مي باشد در مطالب قبل راجع به اين پرسش كه برج خنك كننده چيست و برج خنك كننده چيلر و مسائل مرتبط با آن نيز توضيحات مفصل ارائه گرديده است. همينطور به مقاله انگليسي ( Power plant water cooling tower ) مراجعه و با توجه به ساختار برج خنك كننده نيروگاه مي توانيد به مطلب برج خنك كننده بتني مراجعه كنيد.

http://badrantahvie.com/power-plant-cooling-tower/


برچسب: برج خنك كننده نيروگاه،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ساعت: ۰۸:۲۳:۲۰ توسط:بادران موضوع:

روش انتخاب برج خنك كننده

 

روش انتخاب برج خنك كننده بر اساس چهار پارامتر اصلي دماي ورود آب به برج خنك كننده ، دماي خروج آب از برج خنك كننده ، حداكثر دماي مرطوب محيط نصب و دبي آب در گردش قابل تشخيص مي باشد. با استفاده از نمودار انتخاب برج خنك كننده و يا با وارد كردن اين چهار پارامتر در نرم افزار برج خنك كننده مي توان ميزان تناژ برج خنك كننده را تعيين نمود و ظرفيت برج خنك كننده مورد نياز را تشخيص داد. پس از تعيين تناژ و ظرفيت بايد نسبت به تطبيق دبي آب فعلي و اتصالات برج خنك كننده اطمينان حاصل كرد.

 

بررسي روش انتخاب برج خنك كننده

 

روش انتخاب برج خنك كننده از طريق نرم افزار طراحي برج خنك كننده به اينصورت مي باشد كه ابتدا چهار پارامتر اصلي اعم از دماي آب ورود و خروج به برج خنك كننده و حداكثر دماي مرطوب برج خنك كننده را به واحد سانتيگراد وارد نموده و سپس دبي آب به واحد متر مكعب در ساعت را وارد مي نماييم ، نرم افزار محاسبات برج خنك كننده را انجام داده و ميزان تناژ برج خنك كننده را اعلام مي كند. همچنين اطلاعات كاملي در مورد مقدار آب جبراني مورد نياز ، سايز و ابعاد دستگاه ، قدرت الكتروموتور و پروانه و تعداد سلول پيشنهادي ارائه مي كند.

در روش انتخاب برج خنك كننده به چهار پارامتر اصلي دماي ورود و خروج آب و دماي مرطوب و همچنين دبي آب در گردش نياز است.

 

در روش انتخاب برج خنك كننده به وسيله نرم افزار به طور مثال با وارد كردن شرايط دماي ورود آب ۴۰ درجه سانتيگراد ، دماي خروج آب ۳۰ درجه سانتيگراد ، در شهري مانند تهران با حداكثر دماي مرطوب ۲۴ درجه سانتيگراد و دبي آب ۱۴۰ متر مكعب در نرم افزار ، ميزان تناژ مورد نياز برابر ۲۳۲ تن اعلام مي گردد. بايد توجه نمود كه ميزان ضريب اطمينان برابر ۱۰% درنظر گرفته شده است. ميزان تبخير آب را هم برابر ۲٫۶ متر مكعب در ساعت نشان مي دهد و ميتوان محاسبه آب جبراني برج خنك كن را انجام داد. اين برج خنك كننده بايد قدرت الكتروموتور برج خنك كننده بايد برابر ۷٫۵ كيلووات و پروانه محوري در حدود ۲ متر داشته باشد.

در روش انتخاب برج خنك كننده از طريق نمودار مي بايست با داشتن نمودار موجود در كاتالوگ برج خنك كننده نسبت به تعيين ظرفيت برج خنك كننده اقدام نمود. در اين روش با داشتن چهار پارامتر اصلي دماي ورود و خروج آب به برج خنك كننده ، حداكثر دماي مرطوب محيط نصب برج خنك كننده و دبي آب در گردش در برج خنك كننده از روي نمودار اقدام به انتخاب برج هاي خنك كن مي كنيم كه در مطلب طراحي برج خنك كننده به آن پرداختيم.

روش انتخاب برج خنك كننده با نمودار به اين شكل است كه ابتدا در مسير ( A ) در محل تقاطع دماي مرطوب و منحني قرمز رنگ  ( Range ) را به دست مي آوريم. سپس به صورت عمودي به بالا حركت كرده تا در مسير ( B ) و در منحني هاي آبي رنگ ( Approach ) را پيدا كنيم. حال با حركت افقي در مسير ( C ) و در منحني هاي سبز رنگ دماي مرطوب مورد نظر را بدست مي آوريم. در نهايت در مسير ( D ) و با حركت عمودي به سمت پايين محل تقاطع با خط افقي ( E ) مربوط به دبي را بدست مي آوريم. حال خط مدلي از برج خنك كننده كه از بالاي اين نقطه عبور مي نمايد مدل انتخاب شده مي باشد.

 

http://badrantahvie.com/cooling-tower-selection/


برچسب: روش انتخاب برج خنك كننده،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ساعت: ۰۸:۲۱:۰۰ توسط:بادران موضوع:

لوور برج خنك كننده

لوور برج خنك كننده عبارت است از دريچه يا صفحات موازي كه نقش هدايت هواي ورود يا خروج از برج خنك كننده را به عهده دارند. اين قطعه در ناحيه ورود و يا ناخيه خروج هوا از برج خنك كننده قرار گرفته كه ضمن اجازه عبور هوا ، مانع پرتاب آب برج خنك كننده به بيرون از دستگاه شده و همچنين مانع تابش مستقيم نور خورشيد به درون برج خنك كن مي شود و از ورود اجسام خارجي به كولينگ تاور جلوگيري مي كند. لوور برج خنك كننده از جنس فايبرگلاس ، پليمر ، فلز گالوانيزه و يا استيل ضد زنگ ساخته مي شود.

وظايف لوور برج خنك كننده

لوور برج خنك كننده يكي از قطعات برج خنك كننده است كه در زيبايي آن بسيار تأثير گذار است و در عين حال وظايف مهمي دارد كه به شرح زير است:

 

 • جلوگيري از پرتاب آب به بيرون از برج خنك كننده : در محاسبه آب جبراني برج خنك كن اشاره كرديم كه يكي از فاكتور هاي مصرف آب عبارتست از پرتاب آب برج خنك كننده به بيرون ، لوور برج خنك كننده با سطح شيب دار از پرتاب آب به بيرون جلوگيري كرده و از هدر رفت آب جلوگيري مي كند و آن را به داخل كولينگ تاور بازمي گرداند.
 • جلوگيري از ورود گرد و غبار و اجسام خارجي به داخل برج خنك كن : لوور برج خنك كننده ضمن اجازه عبور هوا از ورود جانوران ، پرندگان و اجسام خارجي به برج خنك كن جلوگيري مي نمايد.
 • محدود كردن تابش مستقيم نور خورشيد به داخل برج خنك كننده و جلوگيري از تشكيل جلبك در برج خنك كن : همانطور كه قبلا بررسي نموديم تابش نور مستقيم خورشيد به آب درون برج خنك كننده مي تواند باعث تغذيه ميكروارگانيسم ها و تشكيل جلبك در برج خنك كننده شود كه اين جلبك باعث گرفتگيپكينگ برج خنك كننده شده و افت راندمان برج خنك كننده را به دنبال خواهد داشت.
 • ايجاد افت اندك فشار استاتيكي در برج خنك كننده : لوور برج خنك كننده بايد داراي فواصل مناسب جهت عبور هوا باشد و كمترين فشار استاتيكي را در برج خنك كننده بوجود آورد تا مصرف انرژي الكتروموتور و پروانه بالا نرود.
 • قابليت نصب در ابعاد و سطوح مختلف متناسب با كاربرد كولينگ تاور : برج خنك كننده معمولا در ابعاد و سايز هاي مختلف ساخته مي شود ، بنابراين لازم است تا با طراحي و ساخت لوور مناسب از مزاياي اين قطعه استفاده نمود.
 • مقاومت در برابر رطوبت و زنگ زدگي در تماس مستقيم با آب : با توجه به تماس مداوم لوور برج خنك كن با آب نياز است كه از متريال مناسبي تهيه شود كه در مقابل زنگ زدگي مقاوم باشد و عمر و دوام خوبي داشته باشد.

http://badrantahvie.com/cooling-tower-louver/


برچسب: لوور برج خنك كننده،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۰ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۱۵:۰۹ توسط:بادران موضوع:

سيستم توزيع آب در برج خنك كننده

سيستم توزيع آب در برج خنك كننده شامل نحوه توزيع آب روي سطوح انتقال حرارت درون برج خنك كن است ، در يك سيستم توزيع آب گرم مناسب ، آب درون برج خنك كننده بايد به صورت يكنواخت و بدون ايجاد فضاي خالي توزيع شود كه امكان فرار هوا و كاهش راندمان وجود نداشته باشد ، در واقع هيچ قسمتي از سطوح انتقال حرارت نبايد خشك بماند و برج خنك كننده با حداكثر راندمان كار كند. سيستم توزيع آب در برج خنك كننده بسته به نوع و عملكرد برج خنك كن انواع مختلفي دارد كه در ادامه به بررسي انواع آن مي پردازيم.

انواع سيستم توزيع آب در برج خنك كننده

سيستم توزيع آب در برج خنك كننده به سه دسته اصلي تقسيم مي شود :

 1. سيستم توزيع آب ثقلي
 2. سيستم توزيع آب دوراني
 3. سيستم توزيع آب اسپري نازل

 

هر كدام از اين سيستم هاي اشاره شده داراي مزايا و معايبي است كه به بررسي آن مي پردازيم.

 

سيستم توزيع آب ثقلي

يكي از انواع سيستم توزيع آب در برج خنك كننده سيستم توزيع آب ثقلي ( Gravitational water distribution ) مي باشد كه در برج خنك كننده جريان متقاطعكاربرد دارد ، آب گرم به بالاي برج خنك كننده پمپ شده و از طريق اسپلش باكس يا تشت توزيع كه در كف آن داراي سوراخ هاي متعدد و منظم است با اثر جاذبه به صورت قطره قطره از بالا به سمت پايين ريزش و در سطح پكينگ توزيع مي شود يا با استفاده از نازل ثقلي توزيع شود.

مزايا : عمر بسيار طولاني ، نياز به فشار پمپ كمتر ، توزيع يكنواخت ، گرفتگي كمتر ، سرويس و دسترسي آسان

معايب : آب را در معرض نور خورشيد قرار مي دهد و امكان تشكيل جلبك وجود دارد.

 

سيستم توزيع آب دوراني

يكي ديگر از انواع سيستم توزيع آب در برج خنك كننده سيستم توزيع آب دوراني ( Rotational water distribution ) مي باشد كه در اين سيستم آب از رايزر پمپ شده و از طريق كلگي توزيع آب و لوله هاي آرم به صورت دوراني توزيع مي شود ، در زير لوله هاي آرم سوراخ هايي با زاويه ۱۵ درجه تعبيه شده است كه آب از آن ها به سمت پايين ريزش مي كند ، اين نوع سيستم كه در برج خنك كننده گرد كاربرد دارد آب را به صورت مدور پاشش مي كند.

مزايا : امكان توزيع آب در برج مدور و سطح مقطع گرد

معايب : طول عمر كوتاه ، گرفتگي لوله آرم ، سرويس و دسترسي مشكل

 

سيستم توزيع آب اسپري نازل

يكي ديگر از انواع سيستم توزيع آب در برج خنك كننده ، سيستم توزيع آب اسپري نازل ( Spray nozzle water distribution ) است كه در اين سيستم آب به بالاي كولينگ تاور پمپ شده سپس از طريق نازل ها به روي پكينگ ها اسپري مي شود. نازل برج خنك كننده بر اساس نوع پاشش داراي انواع مختلفي مي باشد كه قبلا مورد بررسي قرار گرفت.

مزايا : قابل استفاده در برج هاي خنك كننده جريان مخالف ، امكان طراحي پاشش در سطوح بالا ، نگهداري تقريبا آسان

معايب : گرفتگي نازل ها ، امكان پرتاب آب به بيرون ، نياز به فشار پمپ

 

http://badrantahvie.com/cooling-tower-water-distribution/


برچسب: سيستم توزيع آب در برج خنك كننده،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۱۱:۱۱:۲۴ توسط:بادران موضوع:

قيمت پكينگ برج خنك كننده

قيمت پكينگ برج خنك كننده تابع كيفيت مواد اوليه، ضخامت و كيفيت پروسه توليد مي باشد. كيفيت تمام مواد خام پليمري يكسان نيست و مواد خام به كار رفته در توليد پكينگ برج خنك كننده بايد استاندارد هاي مشخص شده در مقاله STD-136 انستيتو برج خنك كننده را رعايت كند. مواد پليمري با توجه به نسبت تركيبات شيميايي انواع بسيار مختلفي و كاربرد هاي بسيار متنوع دارند. استاندارد STD-136 مينيمم كيفيت مورد نياز مواد خام به كار رفته در توليد پكينگ برج خنك كننده را بر اساس تست ها و بررسي هاي واقعي و كاربردي در برج خنك كن اعلام نموده است.

پارامتر هاي موثر بر قيمت پكينگ برج خنك كننده

همانطور كه اشاره شد با توجه به نسبت تركيبات شيميايي به كار رفته ، پليمر خواص متفاوتي خواهد داشت. اضافه نمودن پلستيسايزر، اصلاح كننده حرارت، بازدارنده هاي يو وي و تركيبات ديگر كه موجب ويژگي هاي متفاوتي مي شود و بروي خواص مكانيكي پليمر اثر گذار است. مي توان با پليمر بسيار ارزان ورق هاي پكينگ را فرم داد و قيمت پكينگ برج خنك كننده را بسيار پايين آورد، ولي اين پكينگ مقاومت و عمر كمي دارد و به سرعت از بين خواهد رفت و نياز به جايگزين خواهد داشت كه بر خلاف هزينه هاي اوليه پايين در حقيقت هزينه زيادي را در نهايت به مصرف كننده تحميل خواهد كرد.

براي استفاده در برج خنك كننده، دماي خمش ، مقاومت يو وي ، مقاومت در برابر ضربه و قابليت اشتعال مواد پليميري از جمله پارامتر هاي مهم مي باشند. توانايي پكينگ در تحمل دماي آب در داخل كولينگ تاور همان دماي خمش پليمر مي باشد كه از خواص مكانيكي پليمر است و همچنين توانايي پكينگ جهت مقاومت در برابر ترد و شكننده شدن همان خاصيت مقاومت در برابر ضربه و مدول انعطاف پذيري مي باشد.

بررسي تمام مقوله ها نياز به نوشتن يك كتاب دارد كه از بحث اصلي خارج خواهد شد. بنابراين نياز است حداقل خواص لازم براي پليمر خام مورد استفاده مشخص شود تا ويژگي هاي پكينگ را تامين نمايد و پكينگ ساخته شده بايد تمام استاندارد هاي اشاره شده در مقاله STD-136 را دارا باشد كه جهت بررسي و آناليز اين استاندارد ها نياز به تست آن در آزمايشگاه است. مواد افزوده شده به پلمير خام و پروسه آن به روي هزينه تمام شده و قيمت پكينگ برج خنك كننده تأثير گذار است، در جدول زير حدود قيمت نمونه پكينگ تا لحظه نگاشتن مقاله اشاره شده است.

يكي ديگر از پارامتر هاي موثر بر قيمت پكينگ برج خنك كننده صخامت ورق هاي به كار رفته در پكينگ مي باشد، اين ضخامت وابسته به گام ( فاصله ورق هاي پكينگ برج خنك كن ) است كه هر چه فاصله ورق ها بيشتر باشد نياز به ورق با ضخامت بالاتر است تا استحكام بلوك پكينگ تأمين گردد. پروسه ساخت پكينگ نيز بروي قيمت تأثير گذار است ، در هنگام فرمينگ ورق ها بايد حرارت به صورت يكنواخت و صحيح اعمال شود و تمام قسمت هاي پكينگ فرم بگيرد.

چسب مورد استفاده نيز حائز اهميت است كه بايد ورق ها را به خوبي به يكديگر پيوند بزند. اين برداشت اشتباهي است كه رنگ ورق پكينگ برج خنك كنندهبروي قيمت آن اثر گذار است و تنها تركيبات به كار رفته در ماده اوليه حائز اهميت است. هر چه تراكم ورق هاي پكينگ بيشتر باشد وزن پكينگ بالاتر رفته و در نتيجه قيمت پكينگ برج خنك كننده نيز بالاتر مي رود. بلوك پكينگ با گام ۱۲ از بلوك پكينگ با گام ۱۹ در اندازه يكسان قيمت بالاتر و همينطور سطح بيشتري خواهد داشت.


برچسب: قيمت پكينگ برج خنك كننده،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۱۱:۰۸:۰۶ توسط:بادران موضوع:

انواع پكينگ برج خنك كننده

 

انواع پكينگ برج خنك كننده از نظر مكانيزم شامل دو نوع كلي اسپلش و فيلمي مي باشد، همانطور كه در مطالب قبل اشاره كرديم هدف از استفاده از پكينگ در برج خنك كننده افزايش سطح و زمان تماس ميان آب و هوا مي باشد. در نوع پكينگ اسپلش آب به صورت قطرات ريز در آمده و بنابراين سطح و زمان تماس ميان آب و هوا افزايش مي يابد ولي در نوع فيلمي آب به صورت لايه نازك درآمده كه بدين صورت سطح تماس و زمان تماس بيشتري را ايجاد مي نمايد. در مطلب پيش رو انواع پكينگ را معرفي و بررسي مي نماييم.

بررسي انواع پكينگ برج خنك كننده

 

پكينگ برج خنك كننده قلب يك برج خنك كننده مي باشد و عملكرد موثر برج خنك كن وابسته به پكينگ مورد استفاده در آن مي باشد. هدف از قراردادن پكينگ در برج خنك كننده ايجاد سطح تماس و زمان تماس گسترده ميان آب و هوا مي باشد تا انتقال حرارت از آب به هوا صورت گيرد. انواع پكينگ برج خنك كننده به دو نوع اسپلش و فيلمي تقسيم مي شود ، چه تفاوتي بين پكينگ فيلمي و پكينگ اسپلش مي باشد؟ كدام عملكرد بهتري دارد؟ با ما همراه باشيد تا در ادامه پاسخ را بررسي كنيم.

همانطور كه در مقالات قبل اشاره شد راندمان يك برج خنك كننده وابسته به سطح تماس ايجاد شده ميان آب و هوا مي باشد ، هر چه اين سطح تماس بيشتر باشد ميزان انتقال حرارت بيشتر خواهد بود. زمان تماس هم ديگر مقوله مهم مي باشد ، هر چه زمان تماس ميان آب و هوا بيشتر باشد ميزان انتقال حرارت و در نتيجه راندمان برج خنك كننده بيشتر خواهد شد. در گذشته يكي از راه هاي افزايش زمان تماس افزايش ارتفاع برج خنك كن مي باشد كه از نظر هزينه اقتصادي نمي باشد، با طراحي هاي جديد اين نقش پكينگ است كه مي تواند زمان تماس ميان آب و هوا را افزايش دهد.

 

پكينگ اسپلش :

يكي از انواع پكينگ برج خنك كننده ، پكينگ اسپلش است كه از لايه لايه هاي بند و ميله هاي پلاستيكي تشكيل شده است كه هنگام برخورد آب با آن آب را به صورت قطرات بسيار ريز پخش مي كند ، هر چه تعداد و قطرات ريز تري را ايجاد نمايد بنابراين سطح تماس و زمان بيشتري را ايجاد مي نمايد. پكينگ اسپلش به طور سنتي از چوب ساخته مي شود ولي طراحي هاي جديد آن با جنس پي وي سي و انواع مختلف ساخته مي شود.

مطابق شكل بالا در پكينگ اسپلش با ايجاد توالي برخورد آب با ميله ها مي توان زمان تماس ميان آب و هوا را افزايش داد كه موجب انتقال حرارت بيشتر خواهد شد و قطرات با ريزش به سمت پايين برخورد متعدد با ميله ها فرصت خنك شدن پيدا مي كنند. به همين دليل برخورد هاي متوالي است كه امكان تجمع رسوب در پكينگ اسپلش به كمترين حالت مي رسد و اين نوع پكينگ در مقابل آب با سختي بالا بسيار مقاوم و قابل اطمينان است.

در برج هاي خنك كننده كه از پكينگ اسپلش بار و ميله استفاده مي كنند با توجه به اينكه حركت آب همواره به سمت پايين است و پكينگ اسپلش در جهت افقي قرار گرفته و در اين جهت هيچ گونه مقاومتي در مقابل جريان هوا ايجاد نمي كند بنابراين انواع پكينگ برج خنك كننده اسپلش ميله اي بيشتر در برج هاي خنك كننده جريان متقاطع قرار مي گيرد كه جريان هوا به صورت افقي و جريان آب به صورت عمودي مي باشد.

بايد توجه نمود كه اين بار ها و ميله در پكينگ اسپلش به صورت تراز نصب شود ، در صورتي كه ميله ها تراز نباشند آب به يك سمت جريان پيدا كرده و امكان قطره قطره شدن و انتقال حرارت نخواهد داشت. هوا هميشه تمايل دارد از مناطقي عبور كند كه كمترين مقاومت در مقابل جريان هوا ايجاد كند ، پس توزيع آب نيز بايستي در تمام مراحل ريزش درون برج خنك كننده به صورت يكنواخت صورت گيرد.

انواع پكينگ برج خنك كننده اسپلش براي واحد هاي صنعتي كه آب بي كيفيت با سختي بالا دارند مناسب مي باشد. وقتي آب با برخورد به پكينگ اسپلش به صورت قطرات درمي آيد بنابراين جايي براي جمع شدن رسوب و ذرات وجود ندارد پس كيفيت پكينگ اسپلش در مواجهه با اين نوع آب بي كيفيت ثابت مي ماند.

مزاياي پكينگ اسپلش:

 • ايده آل براي آب بي كيفيت
 • عملكرد مطمئن در مقابل رسوب و خرابي نازل ها
 • توزيع دوباره آب در طول ريزش
 • مناسب در صنايع مختلف
 • نگهداري آسان
 • طول عمر بالا
 • مقاومت در دماهاي بالا

 

پكينگ فيلمي :

يكي ديگر از انواع پكينگ برج خنك كننده ، پكينگ فيلمي است كه از بلوك ورق هاي پي وي سي كنار هم تشكيل شده است ، اين ورق ها مي تواند داراي سطح صاف يا فرم داده شده باشد. اين نوع پكينگ لايه نازكي از آب بوجود مي آورد كه باعث ايجاد سطح گسترده ميان آب و هوا مي شود و باعث خنك شدن آب مي شود ، اين نوع پكينگ براي آب تميز و با كيفيت بسيار خوب است. اگر در آب املاح و رسوب وجود داشته باشد در فاصله دو برگ انباشته شده و موجب گرفتگي پكينگ خواهد شد بنابراين استفاده از اين نوع پكينگ براي آب هاي با سختي بالا توصيه نمي شود.

ورق هاي انواع پكينگ برج خنك كننده فيلمي به صورت چين دار و زنبوري فرم داده مي شود تا در مسير جريان هوا و آب اغتشاش ايجاد كرده و تماس بهتري برقرار كند. عمده پكينگ هاي فيلمي داراي فاصله ورق ۳/۴ اينچ يا ۱۹ ميليمتر مي باشند. اين فاصله در حالي كه اجازه عبور هوا مي دهد ، كمتر دچار گرفتگي مي شود. با توجه به اينكه در هنگام حركت آب به سمت پايين در پكينگ فيلمي هيچ نوع برخوردي و قطره قطره شدني وجود ندارد بنابراين توزيع آب قبل ريزش بروي پكينگ در نوع فيلمي بسيار مهم مي باشد و بايد توزيع آب به صورت يكنواخت باشد. اگر قسمتي از پكينگ ها خشك بماند و آب بروي آن پاشيده نشود موجب فرار هوا و كاهش راندمان برج خنك كننده خواهد شد.

اگر فاصله دو برگ پكينگ فيلمي كم باشد نسبت به آب بي كيفيت حساس خواهد بود و به سرعت دچار گرفتگي خواهد شد. جلبك ها ، سختي ها و رسوب در بين دو ورق نشسته و موجب گرفتگي پكينگ خواهند شد در نتيجه راندمان دستگاه افت كرده و حتي پيش آمده مجبور به خاموش كردن سيستم و پاكسازي پكينگ ها شده است.

انواع پكينگ برج خنك كننده فيلمي به اين دليل كه در يك ابعاد كوچك ميزان سطح تماس بسيار گسترده اي ايجاد مي كند بيشتر از پكينگ اسپلش مورد استفاده قرار مي گيرد. پكينگ فيلمي هم در برج خنك كننده جريان متقاطع و هم در برج خنك كننده جريان مخالف مورد استفاده قرار مي گيرد. تقريبا نيمي از برج هاي خنك كننده جريان متقاطع و تقريبا تمام برج هاي خنك كننده جريان مخالف از پكينگ فيلمي استفاده مي كنند.

مزاياي پكينگ فيلمي :

 • راندمان بالا در ابعاد كوچك
 • نصب آسان
 • طراحي جريان مخالف و متقاطع
 • داشتن قطره گير بروي خود
 • قابليت ساخت در بلوك هاي مختلف

انتخاب ميان پكينگ فيلمي و اسپلش :

هر دو نوع پكينگ فيلمي و اسپلش براي استفاده در كولينگ تاور به كار برده مي شوند ، اما پكينگ فيلمي داراي راندمان بيشتري نسبت به پكينگ اسپلش مي باشد و سطح تماس گسترده تري ميان آب و هوا ايجاد مي نمايد ولي پكينگ فيلمي نسبت به پكينگ اسپلش در مقابل رسوب و آب بي كيفيت مقاومت كمتري دارد و زودتر دچار گرفتگي و فرسايش مي شود.

 

http://badrantahvie.com/cooling-tower-fill-media-types/


برچسب: انواع پكينگ برج خنك كننده،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۴ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۰۸:۵۴:۵۸ توسط:بادران موضوع: