برج خنك كننده برج خنك كننده .

برج خنك كننده

لوور برج خنك كننده

لوور برج خنك كننده عبارت است از دريچه يا صفحات موازي كه نقش هدايت هواي ورود يا خروج از برج خنك كننده را به عهده دارند. اين قطعه در ناحيه ورود و يا ناخيه خروج هوا از برج خنك كننده قرار گرفته كه ضمن اجازه عبور هوا ، مانع پرتاب آب برج خنك كننده به بيرون از دستگاه شده و همچنين مانع تابش مستقيم نور خورشيد به درون برج خنك كن مي شود و از ورود اجسام خارجي به كولينگ تاور جلوگيري مي كند. لوور برج خنك كننده از جنس فايبرگلاس ، پليمر ، فلز گالوانيزه و يا استيل ضد زنگ ساخته مي شود.

وظايف لوور برج خنك كننده

لوور برج خنك كننده يكي از قطعات برج خنك كننده است كه در زيبايي آن بسيار تأثير گذار است و در عين حال وظايف مهمي دارد كه به شرح زير است:

 

 • جلوگيري از پرتاب آب به بيرون از برج خنك كننده : در محاسبه آب جبراني برج خنك كن اشاره كرديم كه يكي از فاكتور هاي مصرف آب عبارتست از پرتاب آب برج خنك كننده به بيرون ، لوور برج خنك كننده با سطح شيب دار از پرتاب آب به بيرون جلوگيري كرده و از هدر رفت آب جلوگيري مي كند و آن را به داخل كولينگ تاور بازمي گرداند.
 • جلوگيري از ورود گرد و غبار و اجسام خارجي به داخل برج خنك كن : لوور برج خنك كننده ضمن اجازه عبور هوا از ورود جانوران ، پرندگان و اجسام خارجي به برج خنك كن جلوگيري مي نمايد.
 • محدود كردن تابش مستقيم نور خورشيد به داخل برج خنك كننده و جلوگيري از تشكيل جلبك در برج خنك كن : همانطور كه قبلا بررسي نموديم تابش نور مستقيم خورشيد به آب درون برج خنك كننده مي تواند باعث تغذيه ميكروارگانيسم ها و تشكيل جلبك در برج خنك كننده شود كه اين جلبك باعث گرفتگيپكينگ برج خنك كننده شده و افت راندمان برج خنك كننده را به دنبال خواهد داشت.
 • ايجاد افت اندك فشار استاتيكي در برج خنك كننده : لوور برج خنك كننده بايد داراي فواصل مناسب جهت عبور هوا باشد و كمترين فشار استاتيكي را در برج خنك كننده بوجود آورد تا مصرف انرژي الكتروموتور و پروانه بالا نرود.
 • قابليت نصب در ابعاد و سطوح مختلف متناسب با كاربرد كولينگ تاور : برج خنك كننده معمولا در ابعاد و سايز هاي مختلف ساخته مي شود ، بنابراين لازم است تا با طراحي و ساخت لوور مناسب از مزاياي اين قطعه استفاده نمود.
 • مقاومت در برابر رطوبت و زنگ زدگي در تماس مستقيم با آب : با توجه به تماس مداوم لوور برج خنك كن با آب نياز است كه از متريال مناسبي تهيه شود كه در مقابل زنگ زدگي مقاوم باشد و عمر و دوام خوبي داشته باشد.

http://badrantahvie.com/cooling-tower-louver/


برچسب: لوور برج خنك كننده،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۰ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۱۵:۰۹ توسط:بادران موضوع:

سيستم توزيع آب در برج خنك كننده

سيستم توزيع آب در برج خنك كننده شامل نحوه توزيع آب روي سطوح انتقال حرارت درون برج خنك كن است ، در يك سيستم توزيع آب گرم مناسب ، آب درون برج خنك كننده بايد به صورت يكنواخت و بدون ايجاد فضاي خالي توزيع شود كه امكان فرار هوا و كاهش راندمان وجود نداشته باشد ، در واقع هيچ قسمتي از سطوح انتقال حرارت نبايد خشك بماند و برج خنك كننده با حداكثر راندمان كار كند. سيستم توزيع آب در برج خنك كننده بسته به نوع و عملكرد برج خنك كن انواع مختلفي دارد كه در ادامه به بررسي انواع آن مي پردازيم.

انواع سيستم توزيع آب در برج خنك كننده

سيستم توزيع آب در برج خنك كننده به سه دسته اصلي تقسيم مي شود :

 1. سيستم توزيع آب ثقلي
 2. سيستم توزيع آب دوراني
 3. سيستم توزيع آب اسپري نازل

 

هر كدام از اين سيستم هاي اشاره شده داراي مزايا و معايبي است كه به بررسي آن مي پردازيم.

 

سيستم توزيع آب ثقلي

يكي از انواع سيستم توزيع آب در برج خنك كننده سيستم توزيع آب ثقلي ( Gravitational water distribution ) مي باشد كه در برج خنك كننده جريان متقاطعكاربرد دارد ، آب گرم به بالاي برج خنك كننده پمپ شده و از طريق اسپلش باكس يا تشت توزيع كه در كف آن داراي سوراخ هاي متعدد و منظم است با اثر جاذبه به صورت قطره قطره از بالا به سمت پايين ريزش و در سطح پكينگ توزيع مي شود يا با استفاده از نازل ثقلي توزيع شود.

مزايا : عمر بسيار طولاني ، نياز به فشار پمپ كمتر ، توزيع يكنواخت ، گرفتگي كمتر ، سرويس و دسترسي آسان

معايب : آب را در معرض نور خورشيد قرار مي دهد و امكان تشكيل جلبك وجود دارد.

 

سيستم توزيع آب دوراني

يكي ديگر از انواع سيستم توزيع آب در برج خنك كننده سيستم توزيع آب دوراني ( Rotational water distribution ) مي باشد كه در اين سيستم آب از رايزر پمپ شده و از طريق كلگي توزيع آب و لوله هاي آرم به صورت دوراني توزيع مي شود ، در زير لوله هاي آرم سوراخ هايي با زاويه ۱۵ درجه تعبيه شده است كه آب از آن ها به سمت پايين ريزش مي كند ، اين نوع سيستم كه در برج خنك كننده گرد كاربرد دارد آب را به صورت مدور پاشش مي كند.

مزايا : امكان توزيع آب در برج مدور و سطح مقطع گرد

معايب : طول عمر كوتاه ، گرفتگي لوله آرم ، سرويس و دسترسي مشكل

 

سيستم توزيع آب اسپري نازل

يكي ديگر از انواع سيستم توزيع آب در برج خنك كننده ، سيستم توزيع آب اسپري نازل ( Spray nozzle water distribution ) است كه در اين سيستم آب به بالاي كولينگ تاور پمپ شده سپس از طريق نازل ها به روي پكينگ ها اسپري مي شود. نازل برج خنك كننده بر اساس نوع پاشش داراي انواع مختلفي مي باشد كه قبلا مورد بررسي قرار گرفت.

مزايا : قابل استفاده در برج هاي خنك كننده جريان مخالف ، امكان طراحي پاشش در سطوح بالا ، نگهداري تقريبا آسان

معايب : گرفتگي نازل ها ، امكان پرتاب آب به بيرون ، نياز به فشار پمپ

 

http://badrantahvie.com/cooling-tower-water-distribution/


برچسب: سيستم توزيع آب در برج خنك كننده،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۱۱:۱۱:۲۴ توسط:بادران موضوع:

قيمت پكينگ برج خنك كننده

قيمت پكينگ برج خنك كننده تابع كيفيت مواد اوليه، ضخامت و كيفيت پروسه توليد مي باشد. كيفيت تمام مواد خام پليمري يكسان نيست و مواد خام به كار رفته در توليد پكينگ برج خنك كننده بايد استاندارد هاي مشخص شده در مقاله STD-136 انستيتو برج خنك كننده را رعايت كند. مواد پليمري با توجه به نسبت تركيبات شيميايي انواع بسيار مختلفي و كاربرد هاي بسيار متنوع دارند. استاندارد STD-136 مينيمم كيفيت مورد نياز مواد خام به كار رفته در توليد پكينگ برج خنك كننده را بر اساس تست ها و بررسي هاي واقعي و كاربردي در برج خنك كن اعلام نموده است.

پارامتر هاي موثر بر قيمت پكينگ برج خنك كننده

همانطور كه اشاره شد با توجه به نسبت تركيبات شيميايي به كار رفته ، پليمر خواص متفاوتي خواهد داشت. اضافه نمودن پلستيسايزر، اصلاح كننده حرارت، بازدارنده هاي يو وي و تركيبات ديگر كه موجب ويژگي هاي متفاوتي مي شود و بروي خواص مكانيكي پليمر اثر گذار است. مي توان با پليمر بسيار ارزان ورق هاي پكينگ را فرم داد و قيمت پكينگ برج خنك كننده را بسيار پايين آورد، ولي اين پكينگ مقاومت و عمر كمي دارد و به سرعت از بين خواهد رفت و نياز به جايگزين خواهد داشت كه بر خلاف هزينه هاي اوليه پايين در حقيقت هزينه زيادي را در نهايت به مصرف كننده تحميل خواهد كرد.

براي استفاده در برج خنك كننده، دماي خمش ، مقاومت يو وي ، مقاومت در برابر ضربه و قابليت اشتعال مواد پليميري از جمله پارامتر هاي مهم مي باشند. توانايي پكينگ در تحمل دماي آب در داخل كولينگ تاور همان دماي خمش پليمر مي باشد كه از خواص مكانيكي پليمر است و همچنين توانايي پكينگ جهت مقاومت در برابر ترد و شكننده شدن همان خاصيت مقاومت در برابر ضربه و مدول انعطاف پذيري مي باشد.

بررسي تمام مقوله ها نياز به نوشتن يك كتاب دارد كه از بحث اصلي خارج خواهد شد. بنابراين نياز است حداقل خواص لازم براي پليمر خام مورد استفاده مشخص شود تا ويژگي هاي پكينگ را تامين نمايد و پكينگ ساخته شده بايد تمام استاندارد هاي اشاره شده در مقاله STD-136 را دارا باشد كه جهت بررسي و آناليز اين استاندارد ها نياز به تست آن در آزمايشگاه است. مواد افزوده شده به پلمير خام و پروسه آن به روي هزينه تمام شده و قيمت پكينگ برج خنك كننده تأثير گذار است، در جدول زير حدود قيمت نمونه پكينگ تا لحظه نگاشتن مقاله اشاره شده است.

يكي ديگر از پارامتر هاي موثر بر قيمت پكينگ برج خنك كننده صخامت ورق هاي به كار رفته در پكينگ مي باشد، اين ضخامت وابسته به گام ( فاصله ورق هاي پكينگ برج خنك كن ) است كه هر چه فاصله ورق ها بيشتر باشد نياز به ورق با ضخامت بالاتر است تا استحكام بلوك پكينگ تأمين گردد. پروسه ساخت پكينگ نيز بروي قيمت تأثير گذار است ، در هنگام فرمينگ ورق ها بايد حرارت به صورت يكنواخت و صحيح اعمال شود و تمام قسمت هاي پكينگ فرم بگيرد.

چسب مورد استفاده نيز حائز اهميت است كه بايد ورق ها را به خوبي به يكديگر پيوند بزند. اين برداشت اشتباهي است كه رنگ ورق پكينگ برج خنك كنندهبروي قيمت آن اثر گذار است و تنها تركيبات به كار رفته در ماده اوليه حائز اهميت است. هر چه تراكم ورق هاي پكينگ بيشتر باشد وزن پكينگ بالاتر رفته و در نتيجه قيمت پكينگ برج خنك كننده نيز بالاتر مي رود. بلوك پكينگ با گام ۱۲ از بلوك پكينگ با گام ۱۹ در اندازه يكسان قيمت بالاتر و همينطور سطح بيشتري خواهد داشت.


برچسب: قيمت پكينگ برج خنك كننده،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۱۱:۰۸:۰۶ توسط:بادران موضوع:

انواع پكينگ برج خنك كننده

 

انواع پكينگ برج خنك كننده از نظر مكانيزم شامل دو نوع كلي اسپلش و فيلمي مي باشد، همانطور كه در مطالب قبل اشاره كرديم هدف از استفاده از پكينگ در برج خنك كننده افزايش سطح و زمان تماس ميان آب و هوا مي باشد. در نوع پكينگ اسپلش آب به صورت قطرات ريز در آمده و بنابراين سطح و زمان تماس ميان آب و هوا افزايش مي يابد ولي در نوع فيلمي آب به صورت لايه نازك درآمده كه بدين صورت سطح تماس و زمان تماس بيشتري را ايجاد مي نمايد. در مطلب پيش رو انواع پكينگ را معرفي و بررسي مي نماييم.

بررسي انواع پكينگ برج خنك كننده

 

پكينگ برج خنك كننده قلب يك برج خنك كننده مي باشد و عملكرد موثر برج خنك كن وابسته به پكينگ مورد استفاده در آن مي باشد. هدف از قراردادن پكينگ در برج خنك كننده ايجاد سطح تماس و زمان تماس گسترده ميان آب و هوا مي باشد تا انتقال حرارت از آب به هوا صورت گيرد. انواع پكينگ برج خنك كننده به دو نوع اسپلش و فيلمي تقسيم مي شود ، چه تفاوتي بين پكينگ فيلمي و پكينگ اسپلش مي باشد؟ كدام عملكرد بهتري دارد؟ با ما همراه باشيد تا در ادامه پاسخ را بررسي كنيم.

همانطور كه در مقالات قبل اشاره شد راندمان يك برج خنك كننده وابسته به سطح تماس ايجاد شده ميان آب و هوا مي باشد ، هر چه اين سطح تماس بيشتر باشد ميزان انتقال حرارت بيشتر خواهد بود. زمان تماس هم ديگر مقوله مهم مي باشد ، هر چه زمان تماس ميان آب و هوا بيشتر باشد ميزان انتقال حرارت و در نتيجه راندمان برج خنك كننده بيشتر خواهد شد. در گذشته يكي از راه هاي افزايش زمان تماس افزايش ارتفاع برج خنك كن مي باشد كه از نظر هزينه اقتصادي نمي باشد، با طراحي هاي جديد اين نقش پكينگ است كه مي تواند زمان تماس ميان آب و هوا را افزايش دهد.

 

پكينگ اسپلش :

يكي از انواع پكينگ برج خنك كننده ، پكينگ اسپلش است كه از لايه لايه هاي بند و ميله هاي پلاستيكي تشكيل شده است كه هنگام برخورد آب با آن آب را به صورت قطرات بسيار ريز پخش مي كند ، هر چه تعداد و قطرات ريز تري را ايجاد نمايد بنابراين سطح تماس و زمان بيشتري را ايجاد مي نمايد. پكينگ اسپلش به طور سنتي از چوب ساخته مي شود ولي طراحي هاي جديد آن با جنس پي وي سي و انواع مختلف ساخته مي شود.

مطابق شكل بالا در پكينگ اسپلش با ايجاد توالي برخورد آب با ميله ها مي توان زمان تماس ميان آب و هوا را افزايش داد كه موجب انتقال حرارت بيشتر خواهد شد و قطرات با ريزش به سمت پايين برخورد متعدد با ميله ها فرصت خنك شدن پيدا مي كنند. به همين دليل برخورد هاي متوالي است كه امكان تجمع رسوب در پكينگ اسپلش به كمترين حالت مي رسد و اين نوع پكينگ در مقابل آب با سختي بالا بسيار مقاوم و قابل اطمينان است.

در برج هاي خنك كننده كه از پكينگ اسپلش بار و ميله استفاده مي كنند با توجه به اينكه حركت آب همواره به سمت پايين است و پكينگ اسپلش در جهت افقي قرار گرفته و در اين جهت هيچ گونه مقاومتي در مقابل جريان هوا ايجاد نمي كند بنابراين انواع پكينگ برج خنك كننده اسپلش ميله اي بيشتر در برج هاي خنك كننده جريان متقاطع قرار مي گيرد كه جريان هوا به صورت افقي و جريان آب به صورت عمودي مي باشد.

بايد توجه نمود كه اين بار ها و ميله در پكينگ اسپلش به صورت تراز نصب شود ، در صورتي كه ميله ها تراز نباشند آب به يك سمت جريان پيدا كرده و امكان قطره قطره شدن و انتقال حرارت نخواهد داشت. هوا هميشه تمايل دارد از مناطقي عبور كند كه كمترين مقاومت در مقابل جريان هوا ايجاد كند ، پس توزيع آب نيز بايستي در تمام مراحل ريزش درون برج خنك كننده به صورت يكنواخت صورت گيرد.

انواع پكينگ برج خنك كننده اسپلش براي واحد هاي صنعتي كه آب بي كيفيت با سختي بالا دارند مناسب مي باشد. وقتي آب با برخورد به پكينگ اسپلش به صورت قطرات درمي آيد بنابراين جايي براي جمع شدن رسوب و ذرات وجود ندارد پس كيفيت پكينگ اسپلش در مواجهه با اين نوع آب بي كيفيت ثابت مي ماند.

مزاياي پكينگ اسپلش:

 • ايده آل براي آب بي كيفيت
 • عملكرد مطمئن در مقابل رسوب و خرابي نازل ها
 • توزيع دوباره آب در طول ريزش
 • مناسب در صنايع مختلف
 • نگهداري آسان
 • طول عمر بالا
 • مقاومت در دماهاي بالا

 

پكينگ فيلمي :

يكي ديگر از انواع پكينگ برج خنك كننده ، پكينگ فيلمي است كه از بلوك ورق هاي پي وي سي كنار هم تشكيل شده است ، اين ورق ها مي تواند داراي سطح صاف يا فرم داده شده باشد. اين نوع پكينگ لايه نازكي از آب بوجود مي آورد كه باعث ايجاد سطح گسترده ميان آب و هوا مي شود و باعث خنك شدن آب مي شود ، اين نوع پكينگ براي آب تميز و با كيفيت بسيار خوب است. اگر در آب املاح و رسوب وجود داشته باشد در فاصله دو برگ انباشته شده و موجب گرفتگي پكينگ خواهد شد بنابراين استفاده از اين نوع پكينگ براي آب هاي با سختي بالا توصيه نمي شود.

ورق هاي انواع پكينگ برج خنك كننده فيلمي به صورت چين دار و زنبوري فرم داده مي شود تا در مسير جريان هوا و آب اغتشاش ايجاد كرده و تماس بهتري برقرار كند. عمده پكينگ هاي فيلمي داراي فاصله ورق ۳/۴ اينچ يا ۱۹ ميليمتر مي باشند. اين فاصله در حالي كه اجازه عبور هوا مي دهد ، كمتر دچار گرفتگي مي شود. با توجه به اينكه در هنگام حركت آب به سمت پايين در پكينگ فيلمي هيچ نوع برخوردي و قطره قطره شدني وجود ندارد بنابراين توزيع آب قبل ريزش بروي پكينگ در نوع فيلمي بسيار مهم مي باشد و بايد توزيع آب به صورت يكنواخت باشد. اگر قسمتي از پكينگ ها خشك بماند و آب بروي آن پاشيده نشود موجب فرار هوا و كاهش راندمان برج خنك كننده خواهد شد.

اگر فاصله دو برگ پكينگ فيلمي كم باشد نسبت به آب بي كيفيت حساس خواهد بود و به سرعت دچار گرفتگي خواهد شد. جلبك ها ، سختي ها و رسوب در بين دو ورق نشسته و موجب گرفتگي پكينگ خواهند شد در نتيجه راندمان دستگاه افت كرده و حتي پيش آمده مجبور به خاموش كردن سيستم و پاكسازي پكينگ ها شده است.

انواع پكينگ برج خنك كننده فيلمي به اين دليل كه در يك ابعاد كوچك ميزان سطح تماس بسيار گسترده اي ايجاد مي كند بيشتر از پكينگ اسپلش مورد استفاده قرار مي گيرد. پكينگ فيلمي هم در برج خنك كننده جريان متقاطع و هم در برج خنك كننده جريان مخالف مورد استفاده قرار مي گيرد. تقريبا نيمي از برج هاي خنك كننده جريان متقاطع و تقريبا تمام برج هاي خنك كننده جريان مخالف از پكينگ فيلمي استفاده مي كنند.

مزاياي پكينگ فيلمي :

 • راندمان بالا در ابعاد كوچك
 • نصب آسان
 • طراحي جريان مخالف و متقاطع
 • داشتن قطره گير بروي خود
 • قابليت ساخت در بلوك هاي مختلف

انتخاب ميان پكينگ فيلمي و اسپلش :

هر دو نوع پكينگ فيلمي و اسپلش براي استفاده در كولينگ تاور به كار برده مي شوند ، اما پكينگ فيلمي داراي راندمان بيشتري نسبت به پكينگ اسپلش مي باشد و سطح تماس گسترده تري ميان آب و هوا ايجاد مي نمايد ولي پكينگ فيلمي نسبت به پكينگ اسپلش در مقابل رسوب و آب بي كيفيت مقاومت كمتري دارد و زودتر دچار گرفتگي و فرسايش مي شود.

 

http://badrantahvie.com/cooling-tower-fill-media-types/


برچسب: انواع پكينگ برج خنك كننده،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۴ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۰۸:۵۴:۵۸ توسط:بادران موضوع:

برج خنك كننده جريان مكانيكي

برج خنك كننده جريان مكانيكي به برج خنك كننده اي مي گويند كه در آن هوا به وسيله يك يا چند فن به جريان مي افتد. اين نوع از برج هاي خنك كننده در شرايط مختلف جوي عملكرد مطمئني دارند ، به دليل وجود فن در اين نوع برج خنك كننده مي توان ميزان دبي هوا در برج خنك كننده را تغيير داد و شرايط جوي و بار حرارتي را خنثي نمود. اگر فن در ناحيه خروج هوا قرار گيرد برج خنك كننده جريان مكانيكي القايي ناميده شده و اگر فن در ناحيه ورودي قرار گيرد برج خنك كننده جريان مكانيكي اجباري ناميده مي شود.

ويژگي هاي برج خنك كننده جريان مكانيكي

 

همانطور كه اشاره شد برج خنك كننده جريان مكانيكي برج خنك كننده اي است كه از يك يا چند فن براي به جريان انداختن هوا در درون برج خنك كننده استفاده مي كند كه نيروي محرك براي به حركت درآوردن پروانه ها به وسيله الكتروموتور تأمين مي گردد. حال اگر اين فن در ناحيه خروج هوا از برج خنك كننده قرار داشته باشد و هوا را به بيرون مكش كند برج خنك كننده جريان القايي ناميده شده و اگر فن در ناحيه ورود هوا به برج خنك كننده قرار داشته باشد و هوا را به داخل برج بدمد برج خنك كننده جريان اجباري ناميده مي شود.

در برج خنك كننده جريان مكانيكي از يك يا چند فن براي به جريان انداختن هوا درون برج خنك كننده استفاده مي شود.

 

اين نوع برج خنك كننده نسبت به برج خنك كننده جريان طبيعي داراي سازه كوچكتري مي باشد و عملكرد پايدارتري در مقابل تغييرات جوي دارد. اين برج خنك كننده از الكتروموتور براي به حركت درآوردن فن استفاده مي كند و برخلاف برج خنك كننده جريان طبيعي برق مصرف مي كند. استفاده از برج هاي خنك كنجريان مكانيكي با پيشرفت تكنولوژي ساخت الكتروموتور ها و پروانه ها بيشتر مورد استفاده قرار گرفت و امروزه اكثر برج هاي خنك كننده ساخته شده از نوع جريان مكانيكي مي باشند.

مزاياي برج خنك كننده جريان مكانيكي:

 • سازه بسيار كوچك
 • اشغال فضاي كم
 • راندمان و عملكرد بالا
 • پايداري نسبت به شرايط جوي

 

اجزاي برج خنك كننده مكانيكي :

 • الكتروموتور
 • پروانه
 • قطره گير
 • پكينگ
 • سيستم توزيع آب
 • سازه
 • حوضچه آب

http://badrantahvie.com/mechanical-draft-cooling-tower/

 

 


برچسب: برج خنك كننده جريان مكانيكي،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۷ اسفند ۱۳۹۶ساعت: ۱۰:۵۸:۲۲ توسط:بادران موضوع:

برج خنك كننده جريان القايي

برج خنك كننده جريان القايي نوعي از برج خنك كننده جريان مكانيكي است كه فن در ناحيه خروج هوا قرار دارد و هوا را از داخل برج خنك كننده مكش كرده و به سمت بيرون هدايت مي كند. فن برج خنك كننده جريان القايي معمولا از نوع محوري مي باشد و عمدتا در قسمت فوقاني برج خنك كننده قرار مي گيرد. در اين نوع برج خنك كننده به دليل اينكه فن در ناحيه خروجي قرار دارد به دليل تماس با هواي گرم خروجي ، فن و الكتروموتور برج خنك كننده دچار يخ زدگي نمي شوند ، معمولا فن برج خنك كننده به فشار استاتيكي كمتري نياز دارد و با دور پايين تري به دوران در مي آيد.

ويژگي هاي برج خنك كننده جريان القايي

 

در حال حاضر بيشتر كولينگ تاور هاي مورد استفاده در صنايع و ساختمان ها از نوع برج خنك كننده جريان القايي مي باشد. در برج خنك كننده جريان القاييسرعت جريان هواي خروجي سه تا چهار برابر سرعت جريان هواي ورودي مي باشد به دليل اينكه ناحيه اي كه هوا امكان ورود به برج خنك كن دارد بيشتر از ناحيه هواي خروجي مي باشد.

در اين نوع برج خنك كننده به دليل شكل و مكانيزم كاركرد امكان گردش مجدد هوا وجود ندارد. اين نوع برج هاي خنك كننده از دبي هاي كوچك ۱۵ گالن بر دقيقه تا ۷۰۰۰۰۰ گالن بر دقيقه و بيشتر ساخته مي شود و خود شاهدي بر گسترش روز افزون استفاده از اين مدل كولينگ تاور مي باشد.

در برج خنك كننده جريان القايي ، پروانه برج خنك كننده در ناحيه خروج هوا قرار دارد و هوا را به سمت بيرون مكش مي كند.

 

در شكل بالا انواع برج خنك كننده جريان القايي نشان داده شده است ، برج خنك كننده القايي در هر دو سيستم برج خنك كننده جريان متقاطع و برج خنك كننده جريان مخالف ساخته مي شود. سازه و بدنه اين نوع از برج خنك كن را مي توان از بتن ، فايبرگلاس ، فلر و يا چوب ساخت ، همچنين مي تواند با پكينگ و يا فاقد پكينگ باشد.

http://badrantahvie.com/induced-draft-cooling-tower/

 

 

 


برچسب: برج خنك كننده جريان القايي،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۷ اسفند ۱۳۹۶ساعت: ۱۰:۵۶:۵۱ توسط:بادران موضوع:

چيلر و برج خنك كننده

چيلر و برج خنك كننده معمولا در كنار هم در يك ساختمان جهت خنك كردن هوا استفاده مي گردند. تجهيزات اصلي يك سيستم سرمايش عبارتند از : چيلر ، برج خنك كننده ، هواساز ، پمپ . چيلر بسته به نوع آن در موتورخانه و يا پشت بام نصب مي گردد. معمولا چيلر هاي نصب شده در پشت بام به صورت هوا خنك ( يعني به وسيله هوا خنك مي شود ) بوده و چيلر هاي نصب شده در موتورخانه آب خنك ( يعني به وسيله آب خنك  مي شود ) مي باشند. در ادامه مطلب به بررسي نقشچيلر و برج خنك كننده و نحوه كار آن ها مي پردازيم.

آشنايي با چيلر و برج خنك كننده

 

اشاره كرديم كه چيلر هم مي تواند با آب و هم با هوا خنك شود ، در حقيقت هر دو عمل خنك كردن چيلر را انجام مي دهند تا چيلر قادر باشد آب سرد ايجاد كند و هواي داخل ساختمان را خنك كند و تنها نحوه عمل كردن آن متفاوت مي باشد.

براي خنك كردن يك ” چيلر آب خنك ” از برج خنك كننده استفاده مي شود. چيلر آب با دماي ۶ درجه سانتيگراد تامين مي كند و به وسيله پمپ به هواساز مي فرستد تا  هواساز با عبور هوا از روي كويل آب سرد ، هوا را خنك كند ، در نهايت آب با دمايي در حدود ۱۲ درجه سانتيگراد هواساز را ترك مي كند.

 

چيلر و برج خنك كننده در كنار هم مي توانند آب با دماي بسيار پايين تامين كنند كه معمولا جهت خنك كردن فضاي داخلي يك ساختمان مورد استفاده قرار مي گيرند.

 

در سيستم چيلر و برج خنك كننده ، در مدار ديگري آب جريان دارد تا كندانسور را خنك كند و اين گرماي جمع آوري شده را جذب كند. اين آب به وسيله برج خنك كننده خنك مي شود و معمولا از دماي ۳۲ درجه سانتيگراد به ۲۷ درجه سانتيگراد مي رسد. برج خنك كننده معمولا در پشت بام و در فضاي باز قرار گرفته است كه به وسيله فن و ايجاد جريان هوا سطح تماس ميان آب و هوا را افزايش داده از طريق تبخير گرما را به اتمسفر انتقال مي دهد.

چيلر در دو سيستم جذبي و تراكمي ساخته مي شود كه در يك ظرفيت مشخص ، چيلر جذبي به برج خنك كننده با ظرفيت بالاتري احتياج دارد. با توجه به روش انتخاب برج خنك كننده بايد از كاتالوگ چيلر و كاتالوگ برج خنك كننده استفاده كنيم و با استفاده از اصول طراحي برج خنك كننده و تعيين ظرفيت برج خنك كننده به انتخاب سيستم چيلر و برج خنك كننده مي پردازيم.

 

http://badrantahvie.com/chiller-and-cooling-tower/

 

 


برچسب: چيلر و برج خنك كننده،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۳۴:۰۰ توسط:بادران موضوع:

عمليات آبي در برج خنك كننده

عمليات آبي در برج خنك كننده به معني مجموعه اقدامات و تمهيداتي است كه به منظور جلوگيري از آسيب به برج خنك كننده به وسيله رسوب مي باشد. در واحد هاي صنعتي كه از برج هاي خنك كننده استفاده مي كنند عمليات آبي براي افزايش عمر تجهيزات و حفظ راندمان برج هاي خنك كننده ضروري مي باشد و اگر عمليات آبي انجام نشود موجب رشد ارگانيگ ها ، گرفتگي و خوردگي در برج خنك كننده مي شود كه مي تواند راندمان برج خنك كننده را تحت تأثير قرار دهد و هزينه هاي تعمير و نگهداري و توقف برج خنك كننده را به دنبال خواهد داشت.

شرح عمليات آبي در برج خنك كننده

استفاده از عمليات آبي در برج خنك كننده به موارد زير بستگي دارد:

 

 • چه نوع برج خنك كننده اي ( مدار بسته ، باز يا يكبار گذر )
 • كيفيت آب تغذيه مورد استفاده و آب جبراني
 • حد استاندارد اعلام شده توسط سازنده برج خنك كننده
 • قوانين مربوط به تخليه آب برج خنك كننده
 • آيا زير آب مورد استفاده مجدد قرار مي گيرد يا نه
 • نوع مبدل هاي حرارتي
 • سيكل تغليظ

 

بسته به نوع سختي آب يك يا تعدادي از انواع عمليات آبي كه مناسب تجهيزات باشد در برج خنك كننده مورد استفاده قرار مي گيرد بنابراين بهتر است با كارشناس برج خنك كننده مشورت شود.

 

عمليات آبي در برج خنك كننده به معني مجموعه اقدامات و تمهيداتي است كه به منظور جلوگيري از آسيب به برج خنك كننده به وسيله رسوب مي باشد.

 

عمليات آبي در برج خنك كننده معمولا براي كنترل آيتم هاي زير مورد استفاده قرار مي گيرد:

 

 • آلكالينيتي : بزرگي ذرات كربنات كلسيم را تعيين مي كند.
 • كلرايد : فلزات را دچار خوردگي مي كند ، بسته به نوع تجهيزات برج خنك كننده مقادير مختلف آن قابل تحمل است.
 • سختي : تشكيل رسوب در برج خنك كننده و تجهيزات
 • آهن : وقتي با فسفات تركيب شود مي تواند گرفتگي ايجاد كند.
 • مواد آلي : موجب رشد ميكروارگانيسم ها و در نتيجه گرفتگي و خوردگي خواهد شد.
 • سيليكا : موجب تشكيل رسوب سخت مي شود.
 • سولفات : مانند كلرايد به شدت موجب خوردگي فلزات مي شود.
 • مجموع ذرات جامد حل شده ( TDS ) : به تشكيل رسوب ، گرفتگي و خوردگي كمك مي كند.
 • مجموع ذرات جامد معلق ( TSS ) : موجب تشكيل رسوب ، تشكيل فيلم و خوردگي مي شود.

اقدامات عمليات آبي در برج خنك كننده

روش عمليات آبي بسته به نيازهاي برج خنك كن تغيير مي كند ولي معمولا شامل اقدامات زير است :

 

 1. تغيير كيفيت آب جبراني : آب جبراني برج خنك كن آبي است كه جايگزين آب تبخير شده و تخليه شده در كولينگ تاور مي شود و معمولا آب خام ، آب شهر ، آب بازيابي شده ، آب چاه يا آب منابع آبي ديگر مي باشد. بسته به نوع اين آب جبراني مي توان تشخيص داد كه آيا به عمليات آبي نياز دارد يا خير ، اگر در اين مرحله نياز به عمليات باشد از تكنولوژي استفاده مي شود كه سختي و سيليكا را حذف مي كند و PH را تنظيم مي كند. در صورت ورود آب با كيفيت از طريق آب جبراني به برج خنك كننده موجب كاهش روند رسوب خواهد بود و نياز به تخليه زير آب كمتر خواهد بود.
 2. فيلتراسيون و فرا فيلتراسيون : قدم بعدي عبور آب از نوعي فيلتر براي حذف ذرات معلق مانند رسوب ، گل و تركيبات آلي تا اندازه ميكرون است. بهتر است كه اين عمل قبل از ورود آب به تجهيزات باشد تا مشكل گرفتگي ايجاد نكند.
 3. مبدل يون / نرم كننده آب : اگر در آب جبراني سختي بالايي وجود دارد بايد اين سختي حذف شود ، براي اين كار مي توان از رزين استفاده كرد و پروسه تبديل اسيد يون مثبت كه رزين با يون سديم شارژ مي شود و وقتي سختي وارد مي شود كلسيم ، منيزيم و آهن را ميگيرد و مولكول سديم را آزاد مي كند.
 4. افزودني هاي شيميايي : مواد شيميايي مانند : بازدارنده هاي خوردگي براي حفاظت از قطعات فلزي ، خزه كش و بيوسايد براي جلوگيري از رشد ميكرواركانيسم ها ، بازدارنده هاي تشكيل ذرات نيز براي جلوگيري از تشكيل ذرات و رسوب مورد استفاده قرار مي گيرد. استفاده از مراحل قبل عمليات آبي در برج خنك كننده مي تواند ميزان استفاده از مواد شيميايي را كاهش داد زيرا استفاده از اين مواد شيميايي پر هزينه و سمي مي باشد.
 5. فيلتراسيون جانبي : مي توان هنگامي كه آب درون مدار سيستم برج خنك كننده جريان دارد مقدار از آب به طور مثال ۱۰ درصد از آب در گردش را به صورت مدار جانبي از فيلتر گذراند تا جلوي تشكيل رسوب را بگيرد.
 6. زير آب برج خنك كننده : زير آب برج خنك كن به معني تخليه بخشي از آب كولينگ تاور به منظور كاهش غلظت املاح و رسوب مي باشد. مي توان اين بخش از آب را مجددا مورد بازيابي قرار داد و يا مطابق با استاندارد هاي زيست محيطي آن را تخليه نمود.

 

براي مطالعه بيشتر به ( Cooling tower water treatment ) مراجعه كنيد و همچنين دليل استفاده از آب در برج خنك كننده را مطالعه كنيد. در نهايت بهترين روش كمك گرفتن از كارشناس عمليات آبي مي باشد تا بهترين روش نگهداري از آب را به كار بگيريم ، شركت بادران تهويه صنعت آماده است تا بهترين مشاوره را در زمينه عمليات آبي در برج خنك كننده ارائه دهد.

 

http://badrantahvie.com/cooling-tower-water-treatment/


برچسب: عمليات آبي در برج خنك كننده،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۱:۳۴:۲۹ توسط:بادران موضوع:

گيربكس برج خنك كننده

 

گيربكس برج خنك كننده براي كاهش دور الكتروموتور برج خنك كننده و انتقال آن به فن برج خنك كننده مورد استفاده قرار مي گيرد. هدف از استفاده از گيربكس برج خنك كننده انتقال نيرو مابين فن و موتور مي باشد و همچنين دستيابي به سرعت بهينه جهت دوران پروانه برج خنك كننده مي باشد. برج هاي خنك كننده معمولا پروانه هايي با قطر بالا و الكتروموتور هايي با توان بالا دارند كه موجب ايجاد مشكلات و چالش هايي مانند صداي زياد ، لرزش و هزينه هاي نگهداري بالا خواهد شد. در ادامه به بررسي گيربكس برج خنك كن خواهيم پرداخت.

بررسي گيربكس برج خنك كننده

 

شركت ها و كارخانجاتي كه ظرفيت توليد بالا دارند به برج هاي خنك كننده اي با ظرفيت حرارتي بالا دارند. اين برج هاي خنك كن معمولا در ابعاد بزرگ ساخته مي شوند و مجهز به پروانه و الكتروموتور هاي بزرگي هستند. بدون تكنولوژي گيربكس امكان كنترل گشتاور الكتروموتور و انتقال آن به فن در سرعت مطلوب وجود ندارد. در حقيقت كاهش دور در گيربكس منجر به تقويت گشتاور مي شود كه باعث انتخاب الكتروموتور با قدرت منطقي خواهد بود و هزينه هاي سيستم را بهينه خواهد كرد.

از طرفي هر چه قطر پروانه بزرگتر شود نياز است تا سرعت دوران آن كاهش يابد تا ميزان صدا و لرزش در محدوده استاندارد باقي بماند ، بنابراين گيربكس برج خنك كننده سرعت دوران پروانه را به سرعت مطلوب كاهش مي دهد. انتخاب نادرست گيربكس برج خنك كننده موجب صدا ، لرزش و خسارت به سازه و اسكلت برج خنك كننده خواهد شد.

در برج هاي خنك كننده بسيار بزرگ ، فن بايد در محدوده ۱۰۰ تا ۲۰۰ دور بر دقيقه كار كند اين در حالي است كه سرعت دوران شفت الكتروموتور معمولا ۱۸۰۰ دور بر دقيقه مي باشد ، بنابراين گيربكس بايد ۱۸ برابر دور الكتروموتور را كاهش دهد تا به دور مطلوب فن برسيم. تركيب استفاده از گيربكس ، طراحي بليد و گام مناسب در پروانه موجب عملكرد مناسب و كاهش مصرف انرژي خواهد شد و راندمان برج خنك كننده را افزايش مي دهد.

عمر گيربكس بستگي به كيفيت ساخت چرخدنده ها و ياتاقان هاي آن دارد، همچنين كيفيت نگهداري و تعميرات گيربكس اهميت بالايي دارد. دستورالعمل هاي روغن كاري گيربكس و نگهداري از آن بايد مورد مطالعه و بررسي قرار گيرد.

مشكلات معمول در گيربكس برج خنك كننده

 

گيربكس برج خنك كننده در هنگام كار دچار مشكلات و مسائلي مي شود كه در ادامه به بررسي چند مورد از آن ها مي پردازيم :

 

دماي بالاي كاكرد گيربكس : به دليل سيكل هاي كاري كوتاه و بي برنامه و يا خراب شدن زود هنگام گيربكس مي باشد.

صدا و لرزش بيش از اندازه و غير عادي گيربكس : موجب آلودگي صوتي ، به خطر انداختن ايمني پرسنل كاري ، خستگي در تجهيزات و خراب شدن زود هنگام مي شود.

دما و رطوبت بالا در برج خنك كننده : عمر و عملكرد گيربكس برج خنك كننده را به شدت تحت تأثير قرار مي دهد.

خراب شدن زود هنگام ياتاقان ها يا بلبرينگ ها : سايش بيش از اندازه شفت گيربكس.

راهكار هاي جديد مورد استفاده در ساخت گيربكس برج خنك كننده

 

 • براي كنترل دماي بالا در گيربكس از فين هايي در ساخت آن استفاده مي شود كه موجب ايجاد سطح تماس و خنك شدن گيربكس با استفاده از هواي به جريان آمده توسط فن برج خنك كننده مي شود.
 • براي جذب صدا و ارتعاش در گيربكس از آلياژ هاي مخصوص فلزي در ساخت گيريكس استفاده مي شود.
 • در دما و رطوبت بالاي برج خنك كننده و براي جلوگيري از خراب شدن زود هنگام بلبرينگ ها از درزگير هاي استيل استفاده مي شود كه در مقابل درزگير هاي پلاستيكي عمر و دوام بالاتري دارند.
 • استفاده از بلبرينگ هاي بروز و بسيار مقاوم با سيكل كاري صد هزار ساعت كه از آسيب رسيدن به شفت و فرسايش آن جلوگيري مي كند.

 

در نهايت بايد توجه داشته باشيد كه برنامه مدون براي نگهداري و تعميرات گيربكس برج خنك كننده مورد نياز است و مهندسين شركت بايد با تمام جنبه هاي كاري گيربكس آشنا باشند. شركت بادران تهويه صنعت آماده است تا با استفاده از كارشناسان مجرب خود در زمينه خريد و يا تعمير گيربكس برج خنك كننده بهترين مشاوره را به شما ارائه دهد. جهت مطالعه بيشتر به مقاله (  Solution to cooling tower gearbox  ) مراجعه فرماييد.

 

http://badrantahvie.com/cooling-tower-gearbox


برچسب: گيربكس برج خنك كننده،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۵ دى ۱۳۹۶ساعت: ۰۲:۰۴:۴۴ توسط:بادران موضوع:

اجزاي برج خنك كننده

اجزاي برج خنك كننده عبارت است از الكتروموتور ، فن ، سيستم كاهش دور يا گيربكس ، تنوره فن ، ساپورت سيستم متحرك ، بدنه ، سيستم توزيع آب ، قطره گير ، پكينگ ، لوور يا دريچه هوا ، تشت آب سرد ، فلنج هاي ورود و خروج ، سامپ و نردبام. طراحي و انتخاب اجزاي برج خنك كننده به عهده كارشناس طراحي برج خنك كننده مي باشد ، استفاده از متريال و روش مناسب در ساخت برج خنك كن باعث افزايش عمر قطعات برج خنك كننده مي شود ، اين اجزا بايد به صورت صحيح مونتاژ شود تا در هنگام كار برج خنك كننده مشكلي پيش نيايد.

شرح اجزاي برج خنك كننده

 

به طور كلي اجزاي برج خنك كننده شامل چند بخش اصلي مي شود : قسمت متحرك و سيستم انتقال قدرت در برج خنك كننده ، سازه و بدنه ، سطوح انتقال حرارت يا پكينگ برج خنك كننده كه هر بخش داراي نقش و وظايف جداگانه مي باشد كه به شرح آن مي پردازيم.

 

قسمت متحرك و سيستم انتقال نيرو :

اين قسمت شامل الكتروموتور برج خنك كننده ، سيستم كاهش دور ، فن برج خنك كننده و ساپورت هاي نگهدارنده است كه نقش به جريان انداختن هوا در درون برج خنك كننده مي باشد.

 

سازه و اسكلت برج خنك كننده :

سازه و اسكلت برج خنك كننده نقش محافظت از گردش آب و تحمل تجهيزات و قطعات برج خنك كننده را دارد. بدنه برج خنك كننده شامل فن استك برج خنك كننده ، بدنه و تشت برج خنك كننده مي باشد.

 

سطوح انتقال حرارت يا پكينگ ها :

سطوح انتقال حرارت جهت ايجاد سطح گسترده و زمان بيشتر تماس ميان آب و هوا مي باشد. اين پكينگ ها نقش اصلي خنك كردن آب را در برج خنك كن به عهده دارند.

 1. الكتروموتور : انرژي الكتريكي را به انرژي مكانيكي تبديل مي كند و باعث دوران پروانه برج خنك كننده مي شود.
 2. تشت توزيع آب : نقش توزيع آب گرم به روي پكينگ ها را دارد.
 3. محفظه فن : براي محافظت از فن و جلوگيري از ورود اجسام خارجي است.
 4. اسكلت برج خنك كننده : نقش نگهدارنده و تحمل وزن قطعات برج خنك كننده را دارد.
 5. دريچه ورود هوا : ناحيه ورود هوا مي باشد و از پرتاب آب به بيرون جلوگيري مي كند.
 6. پكينگ ها : نقش ايجاد سطح تماس ميان آب و هوا و خنك كردن آب را دارد.
 7. سر ريز : در صورت افزايش آب درون تشت ، آب اضافي را سر ريز مي كند.
 8. فلنج خروجي : آب خروج از برج خنك كننده از اين فلنج خارج مي شود.
 9. شير تخليه : جهت تخليه آب تشت برج خنك كننده مي باشد.
 10. سيستم كاهش دور : براي كاهش سرعت دوران پروانه مورد استفاده قرار مي گيرد.
 11. فن : جهت به جريان انداختن هوا مورد استفاده قرار مي گيرد.
 12. حفاظ فن : براي محافظت از فن مورد استفاده قرار مي گيرد.
 13. بدنه : بدنه نقش نگهداري آب درون خود و تحمل قطعات را بر عهده دارد.
 14. تشت آبسرد : نقش جمع آوري آب سرد درون تشت را دارد.
 15. پايه زيرين : نگهدارنده تشت آب مي باشد.
 16. شير پر كن اتوماتيك : به صورت اتوماتيك سطح آب درون تشت را پر مي كند.
 17. شير پر كن دستي : به صورت دستي آب تشت را پر مي كند.
 18. صافي : براي جلوگيري از ورود جسم خارجي و آشغال به درون لوله مورد استفاده قرار مي گيرد.

 

جهت مطالعه بيشتر مي توانيد به مطلب ( Cooling tower components ) مراجعه فرماييد.

 

http://badrantahvie.com/cooling-tower-components

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۷ دى ۱۳۹۶ساعت: ۱۰:۲۹:۴۵ توسط:بادران موضوع: